Psorijaza
Svake godine 29. listopada u cijelom svijetu obilježava se Svjetski dan psorijaze. Cilj ovog događaja je podizanje svijesti i povećanje razumijevanja, razbijanje mitova i poboljšanje pristupa liječenju psorijaze.
Što je uopće psorijaza, može li se prenijeti dodirom i koje su dodatne mogućnosti u kontroliranju simptoma donosimo vam u nastavku teksta.
Što je psorijaza?
Psorijaza je jedna od najpoznatijih i najčešćih kožnih bolesti koja zahvaća kožu ruku, nogu, trbuha, leđa, vlasište, genitalno područje te je također moguća zahvaćenost zglobova.
Psorijaza je kronična i autoimuna bolest koja se očituje pojavom crvenila i suhim izdignutim ljuskama (zato se često naziva i ljuskavica). Može se pojaviti u bilo kojem razdoblju života s karakterističnim periodima poboljšanja i pogoršanja. S obzirom na estetiku, psorijaza može predstavljati veliki problem za pojedinca jer utječe na samopouzdanje te tako narušava kvalitetu života.
Je li psorijaza zarazna?
Za razvoj psorijaze potrebno je prisustvo više faktora. Uz genetski čimbenik, postoje i okidači kao što su stres (dugotrajno i naglo izlaganje), ozljede kože i neki lijekovi. Psorijaza se ne prenosi dodirom i nije zarazna stoga nema razloga za izbjegavanjem kontakta s oboljelima.
Psorijaza kod djece također je popraćena crvenilom i ljuskicama, ali se najčešće pojavljuje na licu ili genitalnom području (kod odraslih na području koljena, laktova, lumbalnog dijela leđa itd.). Budući da simptomi psorijaze mogu podsjećati na druge kožne bolesti, najtočniju dijagnozu postavljaju dermatolozi nakon detaljnog dermatološkog pregleda.
Kako liječiti psorijazu?
Liječenje psorijaze razlikuje se od pojedinca do pojedinca zbog različite manifestacije i zahvaćenosti kože. Psorijaza se može liječiti lokalnim pripravcima u obliku krema i masti. Takve kreme kao djelatnu tvar mogu sadržavati: kortikosteroide, keratolitike, vitamin D i retinoide. Također, za liječenje mogu se primjenjivati imunosupresivi, retinoidi, biološki lijekovi i fototerapija (kontrolirano izlaganje UV zračenju). Psorijaza značajno utječe na kvalitetu i život pojedinca, ali uz prikladnu terapiju i uz pomoć nekoliko savjeta može se držati pod kontrolom. Ponovno treba istaknuti da su simptomi psorijaze individualni i ne mora značiti da će sljedeći savjeti biti jednako učinkoviti za sve.
Dodatni savjeti za olakšanje simptoma psorijaze:
- Pokušajte izbjegavati ozljede kože kao što su posjekotine i ugrizi buba
- Oprezno prilikom izlaganja suncu (obavezno koristi zaštitni faktor) da ne dođe do opeklina koje dodatno mogu pogoršati simptome psorijaze
- Slijedite upute liječnika i nemoj zaboraviti na propisanu terapiju (krema, tablete…)
- Svakodnevno koristite losione za njegu kože
- Izbjegavajte češanje, možete stavljati hladne obloge da olakšate simptome svrbeži
- Prestanite pušiti i ograničite unos alkohola
- U slučaju pretilosti, smanjite prekomjernu tjelesnu masu jer su pojedini pacijenti nakon gubitka mase primijetili da im lijekovi počinju djelovati iako na početku nisu bili uspješni
- Pazite da prehrana bude zdrava i uravnotežena te redovito vježbajte kako bi se smanjio rizik od pojave dijabetesa, visokog krvnog tlaka i drugih srčanih bolesti
- Pokušajte smanjiti stres
- Nemojte izbjegavati odlaske kod dermatologa i imajte strpljenja dok se ne pronađe odgovarajuća terapija
Psorijaza je kronična bolest koja se ne može trajno izliječiti, ali se mogu postići zadovoljavajući rezultati redovitim pregledima kod liječnika te odabirom učinkovite terapije. Također, promjenom loših životnih navika i stalnom edukacijom mogu se smanjit simptomi psorijaze. Budite uporni dok se ne pronađe učinkovito rješenje za vaše simptome psorijaze kako biste poboljšali kvalitetu života i očuvali zdravlje kože.
Andrea Babić, mag.pharm.
LITERATURA :
https://www.aad.org/public/diseases/psoriasis/insider/tips